Medium gear league 2004.

As in previous years the league will be free of charge to the riders and promoting clubs, all you need to do is enter the events and I will do the rest. There is a bigger prize list this year due to sponsorship from Speechmark Publishing Limited.

Speechmark is the premier publisher of specialist practical materials for speech & language therapy, educational special needs and occupational therapy. Their leading products are the ColorCards, flash cards which are the worlds leading language flash cards.

The rules.

Points will be awarded in each event according to your finishing position, 120 for 1st, 119 for 2nd and so on down the field. You can ride as many events as you like but your 4 best rides will count towards the overall league so the more you ride the better your chances. In the event of a tie for first place the highest average speed of the four qualifying rides will decide the winner.

The maximum gear allowed is 72", if you ride gears you must have them adjusted so a higher gear cannot be selected, gears will be checked at each event. A 72" gear was traditionally achieved using 48x18, however with modern smaller wheels and tyres a 49x18 is ideal and in some cases (19mm tyres) you can use a 52x19. The only way to be sure of your gear is to measure the distance travelled for one complete pedal revolution, this should be 18ft 10 1/4 inches. Remember if you are using a track bike with a single front brake you must have a lock ring securely fitted to the fixed sprocket.

Here is the list of 2004 events.

Event 1, Manchester & Dist TTA 10, Saturday February 28th 2pm, course J2/3.

The first event in this years league was held on a cool and breezy but sunny afternoon, The J2/3 course is not the fastest around and this showed in the times. The Northerly breeze made the longer outward leg the hardest so Adrian Thorpes 25.05 was a great winning ride, here is the full finishing order.

Pos
Riders name and club
Actual time
Points
1st
Adrian Thorpe (Dukinfield CC) Vet
25.05
120
2nd
Mark Dooley (Congleton CC)
26.12
119
3rd
Neil Hanson (Ribble Valley CRC)
26.47
118
4th
Russell McLean (Clayton Velo
26.53
117
5th
Steve Hargreaves (Warrington RC) Vet
27.10
116
6th
Chris Story (Manchester Tri Club) Vet
27.14
115
7th
Graham Wilks (Janus RC)
27.25
114
8th
Hugh Smith (Bob Jackson RT)
27.36
113
9th
John Shaw (Wills Wh's Principia RT)
28.14
112
10th
Steve Morris (Team Spirit) Vet
28.27
111
11th
Michael White CC Lancashire) Vet
28.30
110
12th
Patrick Healy (Team Spirit)
29.56
109
13th
Nik Pickup (Lancashire RC) Vet
30.16
108
14th
David Steele (Lyme RC) Vet
31.22
107
DNS
Simon Roberts (Sheffield Phoenix CC)
DNS
-
DNS
Graham Harcourt (Barrow Central Wh
DNS
-
DNS
John Lewis (Chippenhan & Dist Wh) Vet
DNS
-
DNS
Michael Cope (Kettering CC) Vet
DNS
-
DNS
Richard Grudzinski (Team Spirit) Vet
DNS
-

A big thank you to Gordon Pickering and the M&DTTA for promoting this event and well done to all the riders.

New Event 2, Yorkshire Cycling Federation 10, Sunday February 29th 9.30am, course V212.

The second event is new to the medium gear league and was held on a very windy and cold morning, Steve Wigglesworth was fastest on the day with Michael White taking an early lead in the league. Hewre is the full finishing order.

Pos
Riders name and club
Actual time
Points
1st
Steve Wigglesworth (Vegetarian C&AC) Vet
26.42
120
2nd
Doug Hart (Leeds & Bradford Tri)
27.49
119
3rd
Michael White (CC Lancashire) Vet
29.46
118
4th
Ron Marshall (Yorkshire RC) Vet
33.01
117
5th
Dave Lambert (Pennine CC) Vet
33.10
116
6th
Richard Haigh (Holme Valley Wh) Vet
34.21
115
7th
Peter Yates (Otley CC) Vet
35.04
114
DNS
Les Dawson (Tees-side RC) Vet - Trike
DNS
-
DNS
Steve Morris (Team Spirit) Vet
DNS
-
DNS
Graham Harcourt (Barrow Central Wh)
DNS
-
DNS
Simon Roberts (Sheffield Phoenix CC)
DNS
-

A big thank you to Phil Hurt and the Yorkshire CF for putting this event on and well done to all the riders.

 

Event 3, Diss & District CC 25, Sunday March 14th 9am, course B25/17.

This event was held on a very tough and windy morning with a very strong crosswind making both ways feel hard, Glen Taylor once again showed his ability to spin to win with a very respectable time and almost 25mph. Here is the full finishing order.

Pos Riders name and club Actual time Points
1st Glen Taylor (API Bikes.com) 1.00.25 120
2nd Steve Gorbutt (Diss & Dist CC) 1.07.01 119
3rd Mike Hudspith (Godric CC) 1.09.02 118
4th Matt Spillman (Diss & Dist CC) 1.09.44 117
5th Ian Dawson (CC Breckland) 1.10.12 116
6th Pete Martin (Wolsey RC) 1.11.04 115
7th Paul Lynch (East Anglian CC) 1.13.12 114
8th Andy Pearson (Wolsey RC) 1.14.58 113
9th Roy Allen (VC Baracchi) 1.16.44 112
10th Dave Smith (Nottingham Clarion) Includes 5.15 late start. 1.20.35 111
11th Kathryn Smith (Nottingham Clarion) Includes 3.15 late start. 1.21.43 110
12th Stephen Searby (Ipswich BC) 1.25.09 109
13th Richard Haigh (Holme Valley Wh) 1.25.31 108
14th Charles Willmets (Team Cambridge) 1.16.09 107
15th Adrian Hills (Lewes Wanderers) Trike. 1.26.55 106
16th Christine Willmets (Team Cambridge) 1.27.12 105

A big thankyou to Mike Madgett and the Diss & District CC for promoting this event.

Event 4, A5 Rangers CC 10, Sunday March 14th 9am, course N17/10 (not in handbook)

This event was held on an extemely hard windy morning, here is the full finishing order.

Pos
Riders name and club
Actual time
Points
1st
Marcus Upton (Zenith CC)
29.04
120
2nd
Tony Parks (North Bucks RC)
29.16
119
3rd
Michael Cope (Kettering CC)
32.06
118
4th
Ian Franklin (A5 Rangers CC)
35.56
117
DNS
Simon Roberts (Sheffield Phoenix CC)
DNS
-
DNS
Gary Hipwell (Rugby Velo)
DNS
-

Well done to all the riders and thank you to Steve Cockell and the A5 Rangers for promoting this event.

Event 5, Altrincham Ravens CC 25, Saturday April 10th 2pm, course J2/9 (shown as 10 in handbook)

This event was held on a mild afternoon with only a slight breeze not causing the riders too much trouble. George Coghlan did a great ride and was the only rider to beat the hour with Simon Roberts exactly a minute behind. Here is the full finishing order.

Pos
Riders name and club
Actual time
Points
1st
George Coghlan (Janus RC)
59.52
120
2nd
Simon Roberts (Sheffield Phoenix CC)
1.0.52
119
3rd
Rob Nelson (Dukinfield CC) Vet
1.2.20
118
4th
Steve Wigglesworth (Vegetarian C&AC) Vet
1.2.55
117
5th
Nige Wood (Team Spirit) Vet
1.3.00
116
6th
Doug Hart (Leeds & Bradford Tri Club)
1.3.07
115
7th
Ian Clark (Abbotsford Park RC) Vet
1.3.21
114
8th
Steve Hargreaves (Warrington RC) Vet
1.3.49
113
9th
Steve Jackson (Macclesfield Wh)
1.5.40
112
10th
Chris Storey (Manchester Tri Club) Vet
1.6.03
111
11th
Rob Pollen (Ashley Touring Club)
1.6.15
110
12th
Graham Wilkes (Janus RC)
1.6.32
109
13th
Steve Morris (Team Spirit) Vet
1.8.56
108
14th
Raymond Bailey (Cheshire Roads) Vet
1.10.18
107
15th
Jonathan Poole (Ashley Touring Club) Vet
1.11.37
106
16th
Jim Ogden (Altrincham Ravens) Vet
1.13.31
105
17th
David Steele (Lyme RC) Vet
1.13.54
104
18th
Tony Millington (Buxton CC) Vet
1.14.17
103
19th
Andrew Rawling (Westmead Team 88) Vet
1.14.34
102
20th
Martin Francis (Nova CC) Vet
1.15.15
101
21st
Jahan Hunter (Ashley Touring Club)
1.15.30
100
22nd
Andrew Chadwick (Lancashire RC) Vet
1.16.10
99
23rd
John McDonald (Buxton CC) Vet
1.16.55
98
24th
Richard Haigh (Holme Valley Wh) Vet
1.18.01
97
25th
Norman Duck (Manchester & NW VTTA) Vet
1.18.18
96
26th
Harry Fletcher (Janus RC) Vet
1.20.05
95
DNS
David Jones (Warrington RC) Vet
DNS
-
DNS
Stuart Cope (Churnet Valley Velo) Vet
DNS
-
DNS
Steve Wood (Holme Valley Wh) Vet
DNS
-
DNS
Jonathan Beaver (Cheshire Roads) Vet
DNS
-
DNS
Jason Pickford (Manchester Tri Club)
DNS
-
DNS
Adrian Thorpe (Dukinfield CC) Vet
DNS
-

Well done to all the riders and once again a big thankyou to Jim Ogden and the Ravens for promoting this event.

Event 6, Lea Valley CC 25, Sunday April 11th 9am, course E1/25B

The Lea Valley 25 was on the E1/25b course , Here is the full Result.

Pos
Riders name and club
Actual time
Points
1st
G Taylor (API Bikes.com)
1.0.13
120
2nd
T Parks (North Bucks RC)
1.5.00
119
3rd
S Parker (Vegetarian C&AC)
1.10.03
118
4th
J Degiorio (API Bikes.com) Lady
1.14.57
117
5th
G. Howe (API Bikes.com)
1.15.19
116
6th
A Hills (Lewes Wanderers)
1.16.40
115
7th
J Basell (Southgate CC)
1.25.24
114
DNS
S Williams (Essex Roads CC)
DNS
-

Well done to all the riders and a big thank you to Les Methven and the Lea Valley for promoting this event..

Event 7, Bedfordshire Road CC 25, Sunday April 18th 7am, course F1B/25

This event was held on a cool, wet and windy morning, Glen Taylor added another win and another sub hour ride to his collection. Here is the full list of finishers.

Pos
Riders name and club
Actual time
Points
1st
Glen Taylor (API Bikes.com)
59.26
120
2nd
Mark Arnold (API Bikes.com)
1.3.17
119
3rd
Tony Parks (North Bucks RC)
1.5.24
118
4th
Doug Hart (Leeds & Bradford Tri Club)
1.7.08
117
5th
Ian Franklin (A5 Rangers) Vet
1.13.59
116
DNS
Adrian Hills (Lewes Wanderers) Vet
DNS
-
DNS
Gino Howe (API Bikes.com) Vet
DNS
-
DNS
John Basel (Southgate CC) Vet
DNS
-

Well done to all the riders and a big Thankyou to Lyndon Lewis and the Bedfordshire Road CC for promoting this event.

Event 8, Bossard Wh 10, Saturday May 1st 3pm, course F12/10

Pos
Riders name and club
Actual time
Points
1st
Glen Taylor (API Bikes.com)
22.34
120
2nd
Tony Parks (North Bucks RC)
24.06
119
3rd
Ian Franklin (A5 Rangers) Vet
26.57
118
4th
Michael Cope (Kettering CC)
27.54
117
DNS
John Basel (Southgate CC)
DNS
-
DNS
Marcus Upton (Zenith CC)
DNS
-

 

New Event 9, A5 Rangers CC 25, Monday May 3rd 7am, course N15/25 (not in handbook)

Pos Riders name and club Actual time Points
1st Tony Parks (North Bucks RC) 1.2.39 120
2nd Ian Franklin (A5 Rangers CC) Vet 1.12.33 119
3rd Michael Cope (Kettering CC) 1.17.34 118

 

Event 10, Kent Valley RC 25, Sunday May 9th 7am, course L2524 (MG riders off last)

Pos
Riders name and club
Actual time
Points
1st
Simon Roberts (Huddersfield Star Wh)
59.35
120
2nd
George Coghlan (Janus RC)
1.00.15
119
3rd
Nige Wood (Team Spirit) Vet
1.01.53
118
4th
Doug Hart (Leeds & Bradford Tri Club)
1.2.11
117
5th
Steve Hargreaves (Warrington RC) Vet
1.3.01
116
6th
Richard Haigh (Holme Valley Wh) Vet
1.16.31
115
DNS
Steve Morris (Team Spirit) Vet
DNS
-

 

Event 11, Wrekinsport CC 10, Saturday May 15th 2pm, course K52/10 (not in handbook)

Pos
Riders name and club
Actual time
Points
1st
Steve Morris (Team Spirit)
23.54
120
2nd
Rob Pollen (Ashley Touring CC)
24.49
119
3rd
Michael White (CC Lancashire)
25.40
118
4th
Jonathan Poole (Ashley Touring CC)
26.24
117
5th
Jahan Hunter (Ashley Touring CC)
28.10
116

 

New Event 12, Yorkshire Cycing Federation 15, Sunday June 27th 9am, course V327

Pos
Riders name and club
Actual time
Points
1st
Simon Roberts (Sheffield Phoenix CC)
36.03
120
2nd
Steve Wigglesworth (Vegetarian C&AC)
36.32
119
3rd
Doug Hart (Bob Jackson Cycles)
36.57
118
4th
Rob Pollen (Ashley Touring CC)
38.28
117
5th
Neil Arnold (East Bradford CC)
38.59
116
6th
Jonathan Poole (Ashley Touring CC)
41.33
115
7th
Richard Haigh (Holme Valley Wh)
43.58
114
8th
Geoff Southworth (Ashley Touring CC)
49.49
113

 

New Event 13, Matlock CC 25, Sunday July 4th 8am, course A25/12 (not in handbook)

Event cancelled due to emergency roadworks.

Event 14, Airedale Olympic CC 10, Wednesday July 21st 7pm, course V212

Pos
Riders name and club
Actual time
Points
1st
Steve Wigglesworth (Vegetarian C&AC)
24.43
120
2nd
Doug Hart (Bob Jackson RT)
25.23
119
3rd
Jonathan Poole (Ashley Touring CC)
27.38
118
4th
Jahan Hunter (Ashley Touring CC)
28.17
117
5th
Ian Franklin (A5 Rangers CC)
28.38
116
6th
Karen Glynn (Bob Jackson RT)
29.22
115
7th
Richard Haigh (Holme Valley Wh)
30.05
114
8th
Geoff Southworth (Ashley Touring CC)
32.37
113
9th
John Lawton (Leeds Wellington CC)
33.04
112

 

Event 15, Crewe Clarion Wh 25, Sunday July 25th 3pm, course J2/9

Pos
Riders name and club
Actual Time
Points
1st
Steve Wigglesworth (Vegetarian C&AC)
1.2.45
120
2nd
Steve Morris (Team Spirit)
1.4.44
119
3rd
Jonathan Poole (Ashley Touring CC)
1.12.26
118
4th
Jahan Hunter (Ashley Touring CC)
1.14.21
117
5th
Geoff Southworth (Ashley Touring CC)
1.28.27
116

 

Full details in the CTT handbook, events marked as not in handbook will just appear without MG symbol.

Here is the league table after 15 events.

Pos Riders name and club
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Total
1st G. Taylor (API Bikes.com)
-
-
120
-
-
120
120
120
-
-
-
-
-
-
-
480
2nd Steve Wigglesworth (Vegetarian C&AC) Vet
-
120
-
-
117
-
-
-
-
-
-
119
-
120
120
479
3rd T. Parks (North Bucks RC)
-
-
-
119
-
119
118
119
120
-
-
-
-
-
-
477
4th Doug Hart (Leeds & Bradford Tri)
-
119
-
-
115
-
117
-
-
117
-
118
-
119
-
473
5th I. Franklin (A5 Rangers CC) Vet
-
-
-
117
-
-
116
118
119
-
-
-
-
116
-
470
6th Jonathan Poole (Ashley Touring Club) Vet
-
-
-
-
106
-
-
-
-
-
117
115
-
118
118
468
=7th Richard Haigh (Holme Valley Wh) Vet
-
115
108
-
97
-
-
-
-
115
-
114
-
114
-
458
=7th Steve Morris (Team Spirit) Vet
111
-
-
-
108
-
-
-
-
-
120
-
-
-
119
458
9th Jahan Hunter (Ashley Touring Club)
-
-
-
-
100
-
-
-
-
-
116
-
-
117
117
450
10th Simon Roberts (Sheffield Phoenix CC)
-
-
-
-
119
-
-
-
-
120
-
120
-
-
-
359
11th Michael Cope (Kettering CC)
-
-
-
118
-
-
-
117
118
-
-
-
-
-
-
353
=12th Michael White (CC Lancashire) Vet
110
118
-
-
-
-
-
-
-
-
118
-
-
-
-
346
=12th Rob Pollen (Ashley Touring Club)
-
-
-
-
110
-
-
-
-
-
119
117
-
-
-
346
14th Steve Hargreaves (Warrington RC) Vet
116
-
-
-
113
-
-
-
-
116
-
-
-
-
-
345
15th Geoff Southworth (Ashley Touring CC)
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-113
-
113
116
342
16th George Coghlan (Janus RC)
-
-
-
-
120
-
-
-
-
119
-
-
-
-
-
239
17th Nige Wood (Team Spirit) Vet
-
-
-
-
116
-
-
-
-
118
-
-
-
-
-
234
18th Chris Storey (Manchester Tri Club) Vet
115
-
-
-
111
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
226
19th Graham Wilkes (Janus RC)
114
-
-
-
109
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
223
20th A. Hills (Lewes Wanderers) Trike
-
-
106
-
-
115
-
-
-
-
-
-
-
-
-
221
21st David Steele (Lyme RC) Vet
107
-
-
-
104
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
211
=22nd M. Upton (Zenith CC)
-
-
-
120
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
120
=22nd Adrian Thorpe (Dukinfield CC) Vet
120
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
120
=24th Mark Arnold (API Bikes.com)
-
-
-
-
-
-
119
-
-
-
-
-
-
-
-
119
=24th S. Gorbutt (Diss & Dist CC)
-
-
119
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
119
=24th Mark Dooley (Congleton CC)
119
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
119
=27th M. Hudspith (Godric CC)
-
-
118
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
118
=27th Rob Nelson (Dukinfield CC) Vet
-
-
-
-
118
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
118
=27th Neil Hanson (Ribble Valley CRC)
118
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
118
=27th S. Parker (Vegetarian C&AC)
-
-
-
-
-
118
-
-
-
-
-
-
-
-
-
118
=31st Russell McLean (Clayton Velo)
117
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
117
=31st Ron Marshall (Yorkshire RC) Vet
-
117
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
117
=31st M. Spillman (Diss & Dist CC)
-
-
117
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
117
=31st J.Degiorio (API Bikes.com) Lady
-
-
-
-
-
117
-
-
-
-
-
-
-
-
-
117
=35th Neil Arnold (East Bradford CC)
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
116
-
-
-
116
=35th I.Dawson (CC Breckland)
-
-
116
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
116
=35th G. Howe (API Bikes.com)
-
-
-
-
-
116
-
-
-
-
-
-
-
-
-
116
=35th Dave Lambert (Pennine RC) Vet
116
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
116
=39th P.Martin (Wolsey RC)
-
-
115
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
115
=39th Karen Glynn (Bob Jackson RT) Lady
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-115
-
115
=41st Ian Clark (Abbotsford Park RC) Vet
-
-
-
-
114
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
114
=41st J. Basel (Southgate CC)
-
-
-
-
-
114
-
-
-
-
-
-
-
-
-
114
=41st Peter Yates (Otley CC) Vet
114
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
114
=41st P.Lynch (East Anglian CC)
-
-
114
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
114
=45th Hugh Smith (Bob Jackson RT)
113
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
113
=45th A. Pearson (Wolsey RC)
-
-
113
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
113
=47th Steve Jackson (Macclesfield Wh)
-
-
-
-
112
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
112
=47th John Shaw (Wills Wh's Principia RT)
112
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
112
=47th John Lawton (Leeds Wellington CC)
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
112
-
112
=47th R. Allen (VC Baracchi)
-
-
112
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
112
51st D.Smith (Notts Clarion)
-
-
111
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
111
52nd K. Smith (Notts Clarion) Lady
-
-
110
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
110
=53rd S. Searby (Ipswich BC)
-
-
109
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
109
=53rd Pat Healy (Team Spirit)
109
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
109
55th Nik Pickup (Lancashire RC) Vet
108
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
108
=56th C. Willmets (Team Cambridge)
-
-
107
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
107
=56th Raymond Bailey (Cheshire RC) Vet
-
-
-
-
107
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
107
58th C.Willmets (Team Cambridge) Lady
-
-
105
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
105
59th Tony Millington (Buxton CC) Vet
-
-
-
-
103
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
103
60th Andrew Rawling (Westmead Team 88) Vet
-
-
-
-
102
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
102
61st Martin Francis (Nova CC) Vet
-
-
-
-
101
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
101
62nd Andrew Chadwick (Lancashire RC) Vet
-
-
-
-
99
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
99
63rd John McDonald (Buxton CC) Vet
-
-
-
-
98
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
98
64th Norman Duck (Manchester&NWVTTA) Vet
-
-
-
-
96
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
96
65th Harry Fletcher (Janus RC) Vet
-
-
-
-
95
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
95